*
Co vás čeká v... ?

SAINT JEAN PIED DE PORT


kancelář pro poutníky - "Les Amis du Chemin de Saint- Jacques"Touto kachlí je cesta značena
39, Rue de la Citadelle (tel. 05 59 37 05 09) : 
      obdržíte credencial
      zvážení batohu
      statistika poutníků
      veškeré informace
      doporučení možností přenocování
hostely
supermarket Lidl (otevřeno do 12.30, pak siesta do 16.00)
pekařství
různé obchody
PYRENEJÍCH

Etapa přes Pyreneje měří 27 km s převýšením 1200 m >>> Je dobré vydat se na cestu brzy ráno.
Přespat lze buď přímo v Saint Jean, nebo se o 5 km přiblížit horám a přespat na farmě, u které je dokonale vybavená poutnická ubytovna (cena 12 Euro, možnost večeře a snídaně). Veškeré podrobnosti se dozvíte v kanceláři.
Cesta přes Pyreneje je dobře značená Značka na cestě(červenobílé značky, žluté šipky) a nečekají vás na ní žádná exponovaná místa - vede po silnici a lesních cestách.
Na dvou místech lze doplnit zásobu vody.
Ale rozhodně nikde nenakoupíte.
RONCESVALLES


areál kláštera (mše pro poutníky ve 20:00)
2 hotely s restaurací
žádný obchod!
albergue: 5 Euro
  palandy (min. pro 100 poutníků, v nádherném klenutém sále)
  sprchy a záchody
  nesmí se zde vařit
  odchod v 8.00
UTERGA (16 km za Pamplonou)


Zhruba uprostřed vesnice, po pravé straně za radnicí u kašny, stojí dům se zelenými dveřmi, ve kterém je  utajené "refugio" = malá místnůstka s palandou, sprchou a záchodem. Pohodlně a zdarma tu mohou přespat dva poutníci.
CRUZ DE FERRO


Železný kříž stojící na hromadě kamení, které sem nanosili poutníci z nejrůznějších koutů světa. Chcete-li, nezapoňte na "svůj" kámen či kamínek.
MANJARÍN

Unikátní "refugio" vysoko v horách (cca 1300 m.n.m.) - dřevěná kůča poslepovaná ze všeho možného, bez elektřiny, topí se v kamnech, nocleh na matracích, společná večeře a snídaně, nádherná atmosféra (návrat o několik desítek let zpátky).


VILLAFRANCA DEL BIERZO


Poslední město před vstupem na území Galicie, rozložené v údolí mezi horami. Nachází se v něm románský kostel Santiago, jehož součástí je tzv. Brána odpuštění. Poutníci, kteří ze zdravotních důvodů nemohou dojít až do katedrály v Santiagu de Compostela, mohou ukončit svou pouť právě zde. Rituál má svá přesná pravidla a jeho vykonáním mohou být poutníkovi odpuštěny všechny hříchy.
O CEBREIRO


Webová kamera /v noci je tma/
Kamenná vesnička v nadmořské výšce přibližně 1100 m. Krásný kostel, doškové chýše keltského původu, nádherný rozhled, několik hostelů, albergue. Ve štítu ubytovny je zabudovaná webová kamera. Pokud byste z O Cebreiro chtěli někomu "zamávat", dejte mu před odjezdem adresu http://www.crtvg.es/cgi-bin/camweb/camaras.asp?id=17&idioma=galego , a domluvte se, že až stanete na místě (u smrčku na cestě směrem k vesnici - viz foto), pošlete mu SMSku.


Takhle to právě teď vypadá na Cebreiru  

 
GALICII


+ Na území Galicie spravuje albergue společnost "Xacobeo" a jednotlivé ubytovny jsou si podobné jako vejce vejci. Přespat zde můžete zdarma - vítán je dobrovlný příspěvek do kasičky (=donativo).
- V této autonomní oblasti velice často prší!
SANTIAGO DE COMPOSTELA


Katedrála Sv. Jakuba byla postavena v letech 1075 - 1211, ale její průčelí je barokní (z let 1738 - 1750).Katedrála v Santiagu Nad oltářem je umístěna socha sv. Jakuba a k ní vedou z obou stran malá schodiště. Po nich poutníci vystupují, aby mohli sochu apoštola na znamení dokonané pouti obejmout. Jiné schůdky vedou dolů do krypty, kde je možno vidět hroby sv. Jakuba a dvou jeho žáků. Velikým zážitkem, který se některým poutníkům poštěstí, je vidět "v akci" obří kadidelnici (= botafumeiro), která se zavěšuje na lana umístěná v kupoli nad křížením. Botafumeiro je vysoké 2 metry a k jeho rozhoupání je potřeba alespoň osm mužů. Děje se tak při příležitosti některých svátků. 
 

Kancelář pro poutníky = "Oficina de la Peregrinación" se nachází hned vedle katedrály, v rohovém domě na Rúa do Vilar.Diplom - Compostela Zde po předložení credencialu s razítky dokládajícími, že jste splnili podmínky poutní cesty, dostanete diplom, oficiálně nazývaný COMPOSTELA. Zároveň si vás zapíší do seznamu příchozích, který je předčítán vždy na začátku mše pro poutníky, jež se koná každý den ve 12:00.

Hotel "Hostal de los Reyes Católicos" stojí stejně jako katedrála na náměstí Plaza do Obradoiro. Původně to byla ubytovna pro poutníky, dnes luxusní hotel. Stále je v něm ale dodržována tradice pohostinnosti vůči poutníkům: Tři dny po dovršení své pouti sem můžete přijít na snídani, oběd a večeři. Podmínkou je dostavit se v určenou hodinu (9:00 snídaně, 12:00 oběd, 19:00 večeře) na určené místo (garáž hotelu) a přinést si s sebou kopii svého diplomu. Vyzvedne si vás zde portýr a odvede do "zákulisí" hotelu, kde dostanete jídlo stejné, na jaké mají nárok zaměstnanci. Ovšem tuto příležitost má vždy pouze deset poutníků! 

Albergue: Seminario Menor (asi 700 metrů od katedrály) - prostorné ložnice, cena 5 Euro nelze vařit. Aquarius (na kraji města ve směru od Monte Gozo) - privátní (nic moc), cena 5 Euro.

Vlakové i autobusové nádraží, letiště.
 

 

 *