*

Odkud jít?

"Správně" by se poutník měl vydat na Cestu z místa svého bydliště. To v případě nás Středoevropanů předpokládá mít hodně času i finančních prostředků. Většina poutníků, kteří pocházejí ze vzdálenějších míst, než je Španělsko a Francie, volí jako výchozí bod francouzské městečko Saint Jean Pied de Port, kterým prochází nejznámější trasa poutní cesty nazvaná "Camino Francés". (Zde začínal svou pou't také brazilský spisovatel Paolo Coelho, který svou knihou Poutník celou řadu lidí k vykonání pouti inspiroval). "Výhodou" této volby je skutečnost, že máte příležitost:
  • poznat alespoň kousek Pyrenejí, které za to opravdu stojí
  • projít úplně celé severní Španělsko (= 7 provincií) a sledovat proměny krajiny, lidí a jejich způsobu života
  • ochutnat vynikající francouzské sýry za dosti rozumný peníz


Začít se dá samozřejmě i kdekoli "výš" ve Francii (o to víc sýrů :-)). V této zemi  je Svatojakubská cesta známá a zajištěná podobně jako ve Španělsku = kvalitní značení, možnosti ubytování, poutnická atmosféra.
Ale také si lze pro počátek pouti vybrat místo už přímo na území Španělska. Od francouzských hranic je to do Santiaga 737 km. Pro to, abyste splnili podmínky vykonání poutní cesty, stačí, když ujdete pěšky alespoň posledních 100 km (na kole ujedete 200 km). Volba délky trasy záleží na kombinaci vašich možností časových, fyzických a finančních. Větší města, která leží na "Camino Francés" a do kterých se snadno dopravíte, jsou:Španělská vesnice

Pamplona (693 km do Santiaga)
Logroňo (600 km do Santiaga)
Burgos  (481 km do Santiaga)
León  (304 km do Santiaga)
Astorga (254 km do Santiaga)
Ponferrada (202 km do Santiaga)
Sarria  (112 km do Santiaga)
 


Kdy se na pouť vydat?


Pokud můžete a pokud nejste příznivcem masových podniků typu Pochod Praha-Prčice, vydejte se na Cestu na jaře nebo na podzim. Důvodů pro to je hned několik:Ovce přes cestu

1. V létě je i v severním Španělsku pořádné horko.

2. Období prázdnin je pro většinu lidí jedinou možností, kdy cestu uskutečnit, a sjíždí se jich obrovské množství. Ve stejný den může být s vámi na cestě třeba 500 poutníků, a tím pádem jsou přeplněné ubytovny a celkově je všude poněkud "těsno".

3. Mimo sezonu máte větší šanci dostat se do Francie/Španělska za méně peněz.

4. Jarní a podzimní počasí dokáže umocnit atmosféru Cesty a všeho, co na ní prožijete.Cesta do hor

Ale je tu samozřejmě i druhá strana mince:

1. V létě s sebou nepotřebujete mít tolik oblečení.

2. Spát můžete venku pod širákem (tím se nacpaným ubytovnám vyhnete a ještě ušetříte). 

3. Některé ubytovny jsou od konce října zavřené.

4. S blížící se zimou přibývá deštivých dnů, zejména v Galicii (ve které Santiago leží) a noci jou samozřejmě stále chladnější.

Jako ideální pro vykonání pouti se nám jeví měsíce září a říjen, nebo duben a květen.
 


Co se nám osvědčilo mít s sebou?


(pozn. Putovali jsme od 15.10. do 3.12.)

3 P: pas + pojištění + peníze
dobré a rozšlápnuté boty
druhé boty, do kterých jsme se po celodenním putování přezuli, nebo pokud jsme promokli, nazuli jsme je jako náhradní (trekové sandály)
kvalitní batoh, který "sedí" (s připevněnou mušlí)
spacák
karimatka (pokud počítáte se spaním pod širákem, ale hodí se i na sezení, jako podložka ap.)
dvoje pohodlné sportovní kalhoty
spodky*
spací oblečení
kvalitní ponožky (tenké i teplé)
spodní prádlo*
tričko skrátkým rukávem*
tričko s dlouhým rukávem*
rolák
fleece mikina
větrovka
pláštěnka
šátek
čelenka
lehké rukavice

* vyplatí se tzv. funkčí prádlo (Moira apod.)

hygienické potřeby
ručník
krém (i na podzim se hodí opalovací)
základní léky
náplasti na puchýře (máte-li kvalitní boty a ponožky, nemusíte se jich bát)
baterka /čelovka/
kapesníky
nůžtičky

fotoaparát + filmy
sešit na deník
propiska
mobilní telefon + dobíječka

nůž
lžíce
sirky
plynový vařič a bombu (chcete-li vařit a tábořit venku)
ešus
plecháček
láhev na vodu (stačí 1,5 l pro člověka, cestou je možnost pravidelně doplňovat)
 

Ideálně by všechno, co ponesete v batohu, mělo vážit pod 10 kg. Oficiální doporučení dokonce zní, že by každý měl nést maximálně 10% své tělesné hmotnosti (no, zkuste to)! Každopádně víc než 15 kg už je náklad pro šerpy.
 


Kde spát?


Po celé délce Svatojakubské cesty jsou pro poutníky k dispozici speciální ubytovny, kterým se španělsky říká ALBERGUE. Většinu z nich spravuje společnost Přátel cesty, některé jsou soukromé.Sešitek na razitka - Credencial
Nezbytnou podmínkou, aby vás v tomto zařízení nechali přespat, je CREDENCIAL = průkaz, který vám vystaví v místě, kde začnete svou pouť. Do něho budete v průběhu cesty dostávat razítka jako potvrzení, že jste daný úsek cesty prošli. Většinou vám razítko dají právě v albergue, ale lze je získat také v kostelech, některých pamětihodnostech a dokonce v barech.

Pokud kapacita ubytovny nestačí zájmu poutníků, vždy mají přednost pěšáci před cyklisty.

Kvalita ubytoven je různá, ale téměř vždy v nich najdete:

  • společnou ložnici s palandami
  • sprchu s teplou vodou /pokud jí nevycamrá někdo před vámi/
  • záchod 


Ve většině ubytoven je k dispozici:Kuchyň v ubytovně

  • kuchyňka nebo kuchyňský kout s nádobím


V některých ubytovnách je k dispozici:

  • pračka a sušička (za 2 - 3 Euro)
  • stojan/přístřešek na kolaO ubytovny se staraji dobrovolníci = HOSPITALEROS, kteří vás vždy zapíší do knihy, dají vám razítko do průkazu, seznámí vás s pravidly albergue a poskytnou vám všechny potřebné informace.

Cena za osobu a noc se pohybuje od 3 do 6 Euro. V Galicii potom ubytovny fungují na principu dobrovolných příspěvků (= donativo).

V ubytovně můžete zůstat jen jednu noc. Většinou je přesně stanoveno, v kolik hodin se večer zavírá a kdy ji ráno musíte opustit ( 8:00 - 9:00 hod).


Pro náročnější poutníky nabízejí své služby nejrůznější hostely a hotely. V nich jsou ceny pochopitelně vyšší - hostel vyjde na 12 - 25 Euro. (Zkušenost nemáme.)


Opačný extrém je nocování ve stanu nebo pod širákem. (Zkušenost nemáme.)
 
 


Co jíst?


Nejméně finančně náročné je nakupovat v supermarketech a větších obchodech a večer si v albergue uvařit (nelze to vždy, ale většinou ano). Potraviny jsou ve Španělsku poměrně levné, utratíte opravdu jen o málo víc než u nás. Nejlevněji nakoupíte v DIA (s prodejem výrobků pro diabetiky to nemá nic společného) a FAMILIA.
Vesnické obchůdky jsou samozřejmě o něco dražší.
Pozor na siestu! Obchody mají přibližně od 14.00 do 16.30/17.00 zavřeno.

Většina barů a restaurací podél cesty nabízí tzv. MENU DEL PEREGRINO. To je speciální menu pro poutníky v ceně od 6 do 12 Euro, které se skládá z polévky, hlavního jídla, dezertu a vína.
 
 


Co pít?


Tradičním nápojem na Svatojakubské cestě je víno (VINO) a kává s mlékem (CAFÉ CON LECHE). Nejdůležitější je samozřejmě voda. Ta je na celém území Španělska v důsledku epidemie v 60. letech pořádně chlorovaná, což vás možná u vesnických fontánek a studní poněkud překvapí. Fontán a kohoutků s pitnou vodou je podél celé cesty dostatek, takže můžete zásobu v průběhu dne pohodlně doplňovat. 
(Coby abstinenti se k vínům vyjádřit nemůžeme. Ale milovníkům čaje můžeme doporučit vzít si s sebou "krabičku poslední záchrany", protože to, co se ve Španělsku pod názvem TÉ prodává, nepřipomíná tento lahodný nápoj ani vzdáleně.)
 
 
Jak se domluvíte?


Nejsnáze samozřejmě španělsky. Řeč je to jednoduchá a základní slovíčka si během cesty velmi rychle a bezbolestně osvojíte. Ale (ne)znalost španělštiny není rozhodně ničím zásadním a rozhodujícím, co by vám Cestu zkomplikovalo či usnadnilo. Hodně vám pomůže angličtina, někde dokonce němčina (v několika ubytovnách pracují jako dobrovolníci lidé z Německa a Švýcarska) a francouzština. Vždy a s každým se domluvíte rukama-nohama - zvlášť pokud máte mušli na batohu a cíl Santiago de Compostela.
Internet...


V některých knihovnách (biblioteca publica) je internet zdarma, stačí se jen napsat do pořadníku. Např. Estella, Los Arcos, Burgos... (prostě tam vlezte a ptejte se). Jinak fungují jako u nás internetové kavárny (spíš kuřárny) asi za 1-2 Eura na hodinu.

 

*